Bebeğim İçin ne yapabilirim?

Bebeğim İçin ne yapabilirim?

 • Ersan İçöz
 • Aile
 • 0 Yorum

 1. Bebeğiniz için kitap okuyun - Kitapları stressiz bir şekilde okumak, ve onun hoşlandığı şekilde duygusal bağı teşvik etmek ve ona okuma konusunda olumlu bir izlenim kazandırmak. Bu, okuma gelişiminin hızını kendisinin yönetebileceği bir şekilde okumasını teşvik eder.

  Pediatri'de yayınlanan bir çalışmaya göre , evde okumaya maruz kalan çocuklar, “multisensory entegrasyon, ses ve görsel uyarımın bütünleştirilmesi” gibi bir beyin alanının önemli ölçüde daha fazla aktivasyonunu gösterdi, Dr. John S. Hutton'a göre; Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'nde baş yazar ve klinik araştırma görevlisi. Çocuğunuza okuma, diğer faydaların yanı sıra, sözelden okumaya geçiş yaparken ona uzun vadede hizmet edecek beyin ağları oluşturur.

  NYU Langone Tıp Merkezi'nin bir başka çalışması da, erken bebeklik döneminde kitap okumasının niceliğinin ve kalitesinin, çocuğun kelime dağarcığını ve isim yazımı, ses farkındalığı ve erken okuma becerileri gibi erken okuryazarlık becerilerini tahmin ettiğini ileri sürmektedir.

 2. Çocuğunuzla konuşun ve onunla etkileşimde bulunun - Çocuğunuzla konuşmak bir çok yararı var, aralarında kelime hazinesi oluşturabilmek ve söz konusu kelimeleri gerçek anlamda anlamayı başarmak mümkün.

  Bebeğinize konuşmak, beyninin dilini idare eden kısmında yer alan önemli sinapsları tetikler. Duyduğu daha fazla kelime, zihinsel bağlantıların o kadar güçlü olması. Bu süreç çocuğunuzun gelecekteki dil becerilerini ve genel olarak öğrenme yeteneğini güçlendirebilir.

  Pediatri'de yayınlanan bir araştırmada , ebeveynleri çok fazla zaman geçiren ve dinleyen çocuklar, daha iyi dil becerilerine ve on yıl sonra daha yüksek IQ'a sahip olduklarını buldu. Ayrıca beyinleri geliştirmek için daha fazla konuşma dönüşünün sadece sözcüklere maruz kalmaktan daha önemli olduğunu öne sürmektedir.

 3. Bebeğinizle oynayın ve çocuğunuzun oynamasına izin verin - Bebeğinizle oynamak, onunla konuşmayı ve onunla bağlantı kurmayı içerir, bu da onun erken dil becerilerini geliştirmesine ve beynini oluşturmasına yardımcı olur.

  Seattle Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü ve Washington Üniversitesi'nden 2007 yılında yapılan bir çalışma , bloklarla oynayan bebeklerin dil değerlendirmelerinde daha yüksek puanlar aldığını buldu. Çalışmanın yazarları, blok oyununun dil gelişimini (televizyon ve bebek DVD'leri gibi) teşvik etmeyen ve hatta dikkat kapasitesini artırabilecek diğer etkinliklerin yerini almış olabileceğini teorileştirdi.
   

Paylaş:

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x