Video Oyunlarının Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Video Oyunlarının Olumlu ve Olumsuz Etkileri

 • Ersan İçöz
 • Aile
 • 0 Yorum

Video oyunları sizin için iyi mi yoksa kötü mü? İkisi de olabilir.

Video oyunları ebeveynler tarafından zaman kaybı olarak görülür. Ve daha da kötüsü, bazı eğitim uzmanları bu oyunların beyni bozduğunu düşünüyorlar. Şiddet içeren video oyunlarını oynamak, medya ve bazı uzmanlar tarafından bazı gençlerin şiddetlenmesine veya aşırı anti-sosyal davranışlara neden olmasının nedeni olarak kolayca suçlanmaktadır. Ancak birçok bilim adamı ve psikolog, video oyunlarının aslında pek çok yararı olabileceğini buluyorlar - ana şey çocukları akıllı yapıyor. Video oyunları, çocuklara gelecekte ihtiyaç duyacakları yüksek seviyeli düşünme becerilerini öğretebilir.

Wisconsin Üniversitesi psikoloğu C. Shawn Green'e göre “Video oyunları beyninizi değiştiriyor”. Video oyunları oynamak beynin fiziksel yapısını okumayı, piyano çalmayı veya bir harita kullanarak gezinmeyi öğrenirken yaptığınız gibi değiştirir. Egzersize göre kas inşa edebilir, dopamin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyon ve ödüllendirici dalgalanmalarının güçlü kombinasyonu beyin yapısını oluşturabilen nöral devreleri güçlendirir.

İnsan Nörobiliminde Frontiers'de yayınlanan çalışmanın yazarı Marc Palaus'a göre , bilimsel oyunda video oyunları oynamanın sadece beynin nasıl çalıştığını değil, aynı zamanda yapısını da değiştirdiği konusunda geniş bir fikir birliği var.

Aşağıda, araştırmacılara ve çocuk uzmanlarına göre video oyunlarının yararları ve dezavantajları iyi ve kötü etkileri vardır:
Yararları: Video Oyunlarının Olumlu Etkileri

Çocuğunuz video oyunları oynadığında, beynine gerçek bir egzersiz yapar. Birçok video oyununda, kazanmak için gereken beceriler soyut ve üst düzey düşünmeyi içerir. Bu beceriler okulda bile öğretilmez.
 

Video oyunları oynamanın temel faydaları arasında aşağıdakileri içeren zihinsel yeteneklerin geliştirilmesi yer alır:

 1. Problem çözme ve mantık - Bir çocuk The Incredible Machine, Angry Birds ya da The Cut The Rope gibi bir oyunu oynadığında, kısa patlamalar halinde bulmacaları ve diğer problemleri çözmek için yaratıcı yollar bulmak için beynini eğitir.
 2. El-göz koordinasyonu, ince motor ve mekansal beceriler.Atış oyunlarında, karakter aynı anda koşuyor ve ateş ediyor olabilir. Bu, gerçek dünyadaki oyuncuya, karakterin pozisyonunu, nerede olduğunu, hızını, silahın nişan aldığını, silah ateşinin düşmanı vurduğunu, vb. Takip etmesini gerektirir. Tüm bu faktörlerin hesaba katılması gerekir ve daha sonra oyuncu, beynin yorumunu ve elindeki ve parmak uçlarındaki hareketle reaksiyonu koordine etmelidir. Bu süreç, başarılı olmak için çok sayıda göz-el koordinasyonu ve görsel-mekansal yetenek gerektirir. Araştırma ayrıca insanların video oyunlarından ikonik, mekansal ve görsel dikkat becerilerini öğrenebildiklerini de göstermektedir. Yetişkin oyunları ile yapılan çalışmalar video oyunlarıyla ilgili deneyimin daha iyi cerrahi becerilerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca,
 3. Planlama, kaynak yönetimi ve lojistik. Oyuncu, sınırlı olan kaynakları yönetmeyi ve kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını, gerçek hayatta olduğu gibi kullanmayı öğrenir. Bu beceri SimCity, Age of Empires ve Railroad Tycoon gibi strateji oyunlarında honlanır. Özellikle, Amerikan Planlayıcılar Derneği, kentsel planlamacıların ticaret birliği ve oyunun yaratıcısı Maxis, SimCity'nin şehir planlama ve mimarlık alanında kariyer yapmak için birçok oyuncusuna ilham verdiğini iddia etti.
 4. Çok görevli, çok değişkenli değişkenlerin eşzamanlı izlenmesi ve çoklu hedeflerin yönetilmesi. Strateji oyunlarında, örneğin bir şehir gelişirken, bir düşman gibi beklenmedik bir sürpriz ortaya çıkabilir. Bu, oyuncuyu esnek olmaya ve taktikleri hızlı bir şekilde değiştirmeye zorlar.

Bilişsel araştırmacı Daphne Bavalier, video oyunlarının öğrenmemize, odaklanmamıza ve büyüleyici bir şekilde çoklu görevler yapmamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

 1. Hızlı düşünme, hızlı analiz ve karar verme.   Bazen oyuncu bunu neredeyse her saniyede beynine gerçek bir antrenman yapar. Bilişsel bir bilim insanı olan Daphne Bavelier tarafından yönetilen Rochester Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, savaş veya aksiyon oyunlarında bulunanlar gibi stresli olayları simüle eden oyunlar, gerçek dünyadaki durumlar için bir eğitim aracı olabilir. Çalışma, aksiyon video oyunlarının oynamasının hızlı kararlar vermek için beyni uyardığını ileri sürmektedir. Araştırmaya göre, video oyunları asker ve cerrah yetiştirmek için kullanılabilir. Önemli olarak, aksiyon dolu video oyun oyuncuları tarafından alınan kararlar daha az doğru değildir. Bavelier'e göre, “Aksiyon oyun oyuncuları, birim zaman başına daha doğru kararlar veriyorlar. Eğer bir cerrah iseniz ya da bir savaş alanının ortasındaysanız, bu tüm farkı yaratabilir. ”
 2. Doğruluk - Aksiyon oyunları, Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre , oyuncunun beynini, hassasiyeti kaybetmeden daha hızlı kararlar vermek için eğitir. Bugünün dünyasında, doğruluktan ödün vermeden hızla hareket etmek önemlidir.
 3. Strateji ve beklenti - Steven Johnson, Herşeyin Bad'in yazarı senin için iyi: Bugünün popüler kültürünün gerçekte nasıl olduğu bize akıllı geliyor, bu “teleskop” diyor. Oyuncunun uzun vadeli hedeflerini ufkunda tutarken acil sorunlarla başa çıkması gerekiyor.
 4. Durumsal farkındalık - - Savunma Haberleri, ordunun savaşta durumsal farkındalıklarını geliştirmek için asker yetiştirmek için video oyunları içerdiğini bildirdi. Pek çok strateji oyunu, oyuncunun oyundaki ani durum değişikliklerini dikkate almasını ve buna göre uyarlanmasını gerektirir.
 5. Okuma ve matematik becerilerini geliştirmek - Genç oyuncu, talimatlar almak, oyunların hikayelerini takip etmek ve oyun metinlerinden bilgi almak için okur. Ayrıca, matematik becerilerini kullanmak, kaynakları yönetmek gibi nicel analizleri içeren birçok oyunda kazanmak için önemlidir.
 6. Azim - Bir oyunun daha yüksek seviyelerinde, oyuncu genellikle ilk kez başarısız olur, ancak başarılı oluncaya kadar devam eder ve bir sonraki seviyeye geçer.
 7. Desen tanıma - Oyunlarda iç mantık var ve oyuncu desenleri tanıyarak bunu anlamaya çalışıyor.
 8. Tahmin etme becerileri
 9. İndüktif akıl yürütme ve hipotez testleri - Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde eğitim profesörü James Paul Gee, bir video oyunu oynamanın bir bilim problemi ile çalışmanın benzeri olduğunu söylüyor. Bir laboratuvardaki bir öğrenci gibi, oyuncu da bir hipotez ile gelmelidir. Örneğin, oyuncu bir düşmanı yenmek için sürekli olarak silah ve güç kombinasyonlarını denemelidir. Eğer biri işe yaramazsa, hipotezi değiştirir ve bir sonraki deneyin. Video oyunları, hedefe yönelik deneyimler, öğrenme için temel olan Gee diyor.
 10. Haritalama - Oyun sanal oyun dünyasında gezinmek için oyun içi haritalar kullanır veya kafasında haritalar oluşturur.
 11. Hafıza - Call of Duty ve Battlefield serileri gibi birinci şahısların shooter oyunları, oyuncunun çalışma belleğinde hangi bilgilerin saklanması gerektiğini ve Psikolojik Araştırma'da yayınlanan bir araştırmaya göre eldeki işi göz önünde bulundurarak neyin atılabileceğini etkin bir şekilde yargılayabilmesini sağlar. .
 12.  Konsantrasyon - Appalachia Eğitim Laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırma, Dans Dans Devrimi'ni oynayan dikkat eksikliği bozukluğu olan çocukların, konsantrasyonlarına yardımcı olarak okuma puanlarını geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
 13. Görsel bilgiyi hızlı ve doğru bir şekilde tanımak için geliştirilmiş yetenek - Beth Israel Medical Center NY'den yapılan bir araştırma, video oyunlarında beceri ve anahtar deliği ya da laparoskopik cerrahide beceri arasında doğrudan bir bağlantı buldu. Video oyunları oynarken haftada en az üç saat geçiren doktorlar, ameliyatta% 37 daha az hata yaptılar ve görevi oyun dışı cerrahlardan% 27 daha hızlı bir şekilde gerçekleştirdiler. Başka bir çalışma , düzenli olarak video oyunları oynayan kişilerin görsel verileri kaydetmede daha iyi olduğunu ve bu nedenle daha hızlı görsel öğrenenler olduğunu bulmuştur. Ayrıca algısal müdahaleye karşı daha dirençlidirler ve bu nedenle dikkat dağıtıcı ortamlarda daha uzun bir süre öğrenebilirler.
 14. Gerekçeli kararlar
 15. Risk almak - Herhangi bir oyunda kazanmak, oyuncunun risk alma cesaretini içerir. Çoğu oyun güvenli oynayan oyuncuları ödüllendirmez.
 16. Zorluklara nasıl cevap verilir?
 17. Hayal kırıklıklarına nasıl cevap verilir
 18. Hedefler nasıl keşfedilir ve yeniden düşünülür?
 19. Ekip çalışması ve diğerleriyle birlikte oynanırken işbirliği - Team Fortress 2 gibi birçok çok oyunculu oyun, kazanmak için diğer çevrimiçi oyuncularla işbirliği içerisindedir. Bu oyunlar, oyuncuları bireysel becerilerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için takımlara katkıda bulunmaya teşvik eder. Joan Ganz Cooney Center tarafından yapılan bir ankete göre, öğretmenler, öğrencilerin sınıfta dijital oyunlar kullandıktan sonra daha iyi ortak çalışanlar olduklarını bildiriyor.
 20. Yönetim - Rollercoaster Tycoon ve Zoo Tycoon gibi yönetim simülasyon oyunları, oyuncuya yönetim kararları vermeyi ve sınırlı kaynakların etkin kullanımını yönetmeyi öğretir. Age of Empires ve Civilization gibi diğer oyunlar bile bir medeniyetin gidişatını yönetmeyi simüle eder.
 21. Simülasyon, gerçek dünya becerileri.   En iyi bilinen simülasyonlar, bir uçağın uçuş gerçekliğini taklit etmeye çalışan uçuş simülatörleridir. Airspeed, kanat açıları, altimetre ve benzerleri dahil tüm kontroller, hem oyuncu için hem de dünyanın görsel temsili için görüntülenir ve gerçek zamanlı olarak güncellenir.  

  Video Oyunlarının Diğer Faydaları:

  • Video oyunları çocuğunuzu bilgisayar teknolojisine ve çevrimiçi dünyaya tanıtıyor. Şimdi yüksek teknoloji ürünü, sofistike bir dünyada yaşıyor olduğumuzu bilmelisiniz. Video oyunları çocuğunuzun bilgisayar kavramları ile uyum sağlamasını ve rahat etmesini sağlar. Bu, özellikle erkekler kadar yüksek teknoloji ile ilgilenmeyen kızlar için özellikle önemlidir.
  • Video oyunları, siz ve çocuğunuzun birlikte oynamasına izin verir ve iyi bir bağ etkinliği olabilir. Bazı oyunlar hem yetişkinler hem de çocuklar için çekici ve ortak paylaştıkları bir şey olabilir. Çocuğunuz sizden daha fazlasını bildiğinde, size nasıl oynayacağınızı öğretebilir ve bu da çocuğunuzun becerilerini ve yeteneklerini anlamanızı sağlar.
  • Video oyunları öğrenmeyi eğlenceli hale getirir. Çocuğunuz renkleri, animasyonu, göz şekerini, etkileşimini, kazancını ve kazanmanın ödülleriyle oyunları seviyor. Öğrenmenin en iyi yolu, öğrencinin aynı anda eğlendiğidir. Bu yüzden video oyunları doğal öğretmenler. Eğlenmek çocuğunuzun motivasyonunu pratik yapmaya devam etmesini sağlar, bu da becerileri öğrenmenin tek yoludur. Video oyunları, matematik eğlencesi gibi zor konuları da yapabilir .
  • Video oyunları çocuğunuzu yaratıcı yapabilir. Michigan State Üniversitesi Çocuk ve Teknoloji Projesi tarafından yapılan bir araştırmada , cinsiyet, ırk veya oynanan video oyunu türünden bağımsız olarak, video oyunu oynama ve daha fazla yaratıcılık arasında bir ilişki bulunmuştur. (Buna karşılık, cep telefonları, internet ve bilgisayar oyunları dışındaki bilgisayarların kullanımı yaratıcılık ile ilgili değildi, çalışma bulundu).
  • Video oyunları çocuğunuzun karar verme hızını artırabilir. Rochester Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, aksiyona dayalı video ve bilgisayar oyunları oynayan kişiler, doğruluktan ödün vermeden diğerlerine göre% 25 daha hızlı kararlar aldılar. Diğer çalışmalar, uzman oyuncuların seçimlerini yapabildiklerini ve onlardan altı kat daha fazla hareket edebileceğini (çoğu insandan dört kat daha hızlı) ve altıdan fazla şeye kafasını karıştırmadan, yalnızca dört kişinin ortalamasına kıyasla dikkat çekebileceğini ileri sürüyor. kişi. Şaşırtıcı bir şekilde, ebeveynleri endişelendiren şiddetli aksiyon oyunları, en çok Cenevre'deki Cenevre Üniversitesinde ve New York'taki Rochester Üniversitesi'nde eylem oyunlarının etkisini araştıran bilişsel nörobilimci Daphne Bavelier'e göre, en çok beyin üzerinde en iyi yararlı etkiye sahipti.
  • Video oyunları, çocuğunuzun özgüvenini ve oyunlarını ustalıkla oynarken benlik saygısını artırır. Birçok oyunda zorluk seviyesi ayarlanabilir. Yeni başlayan biri olarak, çocuğunuz kolay bir seviyede başlar ve sürekli alıştırma yaparak ve yavaş yavaş beceriler geliştirerek, daha zorlu zorlukları ele alma konusunda kendine güvenir. Başarısızlık maliyeti düşük olduğu için hata yapmaktan korkmuyor. Daha fazla risk alır ve daha fazla araştırır. Çocuğunuz bu tavrı gerçek hayata aktarabilir.
  • Bir siber psikolog olan Berni Good'e göre, video oyunları çocuğunuza bir insan psikolojik ihtiyacı olan mutluluk ya da esenlik hissi veriyor. Çocuğunuza oyun seviyelerinde ilerlerken yetkinlik ya da ustalık duygusu kazandırmanın yanı sıra, video oyunları da oyun deneyimlerini diğer oyuncularla çok oyunculu oyunlarda ya da sosyal medyada paylaştığı zaman anlamlı bir şekilde diğerleriyle ilişkilendirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ona kendi kaderinin efendisi olma duygusu veriyor.
  • Birden fazla oyuncu içeren oyunlar, çocuğunu hedeflerine ulaşmak için işbirliği içinde çalışmaya teşvik eder. Çocuğunuz başkalarının fikirlerini dinlemeyi, diğer çocuklarla planlamayı formüle etmeyi ve görevleri becerilere göre dağıtmayı öğrenir. Bazı online oyunlar bile uluslararası olarak oynanır ve bu da çocuğunuzu farklı milletlerden ve kültürlerden oyunculara tanıtabilir. Bu, farklı insanlar arasındaki dostlukları teşvik eder.
  • Çocuğunuzun Dans Dansı Devrimi ve Nintendo Wii Boksu gibi aktif olmasını gerektiren video oyunları ve Kinect'i kullanan oyunlar çocuğunuza iyi bir antrenman sağlar. Bu aktif oyunları 10 dakika boyunca çalarken, çocuğunuz, günde üç mil saatlik koşu bandı yürüyüşünde aynı miktarda harcayarak üretilen enerjiye eşit veya daha fazla enerji harcıyor.
  • Rochester Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, video oyunları oyuncuların vizyonlarını biraz farklı renk tonlarına karşı daha hassas hale getiriyor. Buna kontrast duyarlılık denir ve özellikle ilk kişi atıcı oyunları oyuncularında gözlemlenir. “Araştırmacılar Daphne Bavelier'e göre, insanlar aksiyon oyunları oynadığında, görsel işlemden sorumlu beynin yolunu değiştiriyorlar”. Eğitim, görsel sistemin aldığı bilgiyi daha iyi kullanmasına yardımcı olabilir.
  • Video oyunları görme yeteneğini artırabilir. Çalışmalar video oyunlarının ortalama görme oranından daha iyi olduğunu göstermiştir. McMaster Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, video oyunları oynamanın , beyni küçük ayrıntıları tespit etmek, hareketleri takip etmek ve hafif ışık değişimlerini gözlemlemek için en azından görme güçlüğü çeken insanlara öğreterek görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabileceği de bulunmuştur . Rochester Üniversitesi ve Vanderbilt Üniversitesi'ndeki vizyon bilimcileri tarafından yapılan bir başka çalışma, zayıf görüşe sahip çocukların, çocuk dostu video oyunları yoluyla sadece sekiz saatlik bir eğitimden sonra periferik görüşlerinde büyük iyileşme gördüklerini ortaya çıkardı.
  • Video oyunları Güncel Biyoloji dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre, disleksi olan çocukların daha hızlı ve daha doğru bir şekilde okunmasına yardımcı oluyor . Ayrıca, eylem video oyunu eğitimi sırasında mekansal ve zamansal ilgi de gelişmiştir. Dikkatli iyileştirme, doğrudan daha iyi okuma yeteneklerine dönüşebilir. Başka bir çalışma , sadece bir saatlik oyunun görsel seçici ilgiyi artırabileceğini düşündürmektedir. Bu, bilim insanlarının, daha az ilgili bilgiyi aynı anda göz ardı ederken beynin odaklanma kabiliyetine nasıl atıfta bulunduğudur.
  • Kaliforniya Üniversitesi'nden bir nörobilimci olan Dr. Adam Gazzaley, Call of Duty gibi ilk kişi shooter oyunlarının “uzun zamandır odaklanma ve çoklu görevler” de dahil olmak üzere “yüksek bilişsel yeteneklere” sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Hatta bu oyunların, sınıfta odaklanmak için mücadele eden çocuklara reçete edilebileceğini öne sürüyor.
  • Çocuklar şiddetten dolayı mutlaka video oyunlarına çekilmezler. Cazibe, müthiş patlamalar, havai fişek gösterileri ve evet, kan sıçramasıyla ödüllendirilmeleri yatıyor. Ayrıca, şiddet oyunlarının çocuklar için en duygusal çekiciliği vardır. Ancak bu faktörler, çocukların bu oyunlarda gerçekten nelere yarar sağladıklarına ikincildir - beceri geliştirme ve ustalaşma ve oyun evreninde seçim yapma özgürlüğüne sahip olma fırsatı.
  • Şiddetli video oyunları, çocuğunuzun sersemletici saldırganlığı ve hayal kırıklığı gibi bir şey olarak hareket edebilir. Çocuğunuz oyunundaki hüsran ve öfkesini dağıttığı zaman, bu onun stresini yayıyor. Oyunlar futbol ve diğer şiddetli sporlarla aynı şekilde pozitif bir saldırganlık çıkışı sağlayabilir.
  • Video oyunları oynamak, gençlerin gerçek dünyada uyuşturucu, alkol ve sokak yarışları yapmaktan daha güvenlidir.
  • North Carolina State Üniversitesi, York Üniversitesi ve Ontario Institute of Technology'de araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, çevrimiçi oyunların çevrim dışı sosyal yaşamların yerini almamasının, ancak bunu genişletmenin sonucuydu. Lonerler, oyundaki aykırılar, norm değil.
  • Berlin'deki Max Planck İnsani Gelişme Enstitüsü ve St. Hedwig-Hastanesi tarafından 2013 yılında yapılan bir çalışma, iki haftada 30 dakika boyunca Super Mario 64 oynayanların sağ hipokampüs, sağ prefrontal korteks ve beyinciklerinde önemli bir gri madde artışı buldu. aydır. Beynin bu bölgeleri mekansal navigasyon, stratejik planlama, çalışma belleği ve motor performansı için çok önemlidir. Gerçekten de, beynin bu kısımlarındaki artan gri madde, daha iyi hafıza ile pozitif ilişkilidir. Azalmış gri madde bipolar bozukluk ve demans ile koreledir. Ayrıca dikkat çeken şey, oyunu oynamaktan zevk alanların gri madde hacminde daha belirgin bir kazanca sahip olmasıdır. çalışma Video oyun eğitiminin, örneğin, travma sonrası stres bozukluğu, şizofreni ve nörodejeneratif hastalık gibi daha küçük hipokampus ve prefrontal korteks hacmi için bilinen risk faktörlerini ortadan kaldırmak için kullanılabileceğini düşündürmektedir.
  • Diğer çalışmalar video oyunları oynamanın beynin yapısını değiştirdiğini buldu. Dikkat çeken beyin bölgeleri, oyuncularda ve hem daha büyük hem de daha verimli olan görsel-uzaysal becerilerle ilgili bölgelerde daha verimli olmuştur.
  • Bilimsel Raporlarda yayınlanan bir başka çalışma , Eylem Video Oyuncunun dikkat ve sensorimotor fonksiyonuna bağlı beyin ağlarının daha fazla gri maddeye ve daha iyi entegrasyonuna sahip olduğunu bulmuştur.
  • Bir Bristol Üniversitesi araştırması , öğrenmenin “oyunlaştırılmasının” zihin göçünden sorumlu olan belirli bir beyin ağının faaliyetini azaltabileceğini göstermektedir. Düzgün tasarlandığında ve geliştirildiğinde, bilgisayar tabanlı oyunların öğrenme üzerinde yararlı bir etkisi olabilir.
  • Ruhr-University Bochum'da yapılan bir dizi araştırma, video oyuncularının oyun dışı oyuncularla karşılaştırıldığında öğrenmede bir avantajı olduğunu göstermektedir. Testlerinde, video oynatıcılar öğrenme yarışmasında oyuncu olmayanlardan çok daha iyi performans gösterdi ve oyuncular öğrenme ile ilgili beyin alanlarında daha fazla aktivite gösterdi. Baş yazarı Sabrina Schenk'e göre, “Çalışmamız, oyuncuların bir durumu hızlı bir şekilde analiz etmede, yeni bilgi üretmede ve gerçekleri kategorize etmede, özellikle de yüksek belirsizlik durumlarında daha iyi olduklarını gösteriyor.”
  • Sosyal Psikiyatri ve Psikiyatrik Epidemiyoloji dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir çalışmada “video oyunu kullanımının ruh sağlığı sorunlarının artması riskiyle ilişkili olmadığı” öne sürülmüştür. Aksine, burada sunulan veriler, video oyunlarının özellikle video oyunlarıyla en çok ilgisi olan çocuklar için akran ilişki problemleri konusunda koruyucu bir faktör olduğunu göstermektedir. Son olarak, video oyunları daha iyi entelektüel işleyiş ve akademik başarı ile bağlantılı görünüyor. ”
  • Başka bir çalışma , bazı video oyunlarının oynamanın, odaklanma, kendini kontrol etme ve hafıza gibi yoksulluktan etkilenen bilişsel becerileri bile aşabileceğini ve okulda görülen yoksulluk ile ilgili başarı eksikliklerinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
  • Video oyunları, çocuğunuzun teknolojiye olan ilgisini artırabilir ve kodlama veya programlama gibi teknolojik becerileri öğrenmek için ağ geçidi olabilir .
  • Son olarak, bir araştırmaya göre , oyuncular aslında onlarla dalga geçenlerden daha sosyal, daha başarılı ve daha eğitimli olma eğilimindedir.
  • Tüm bunları göz önünde bulundurarak, tür türünün beynini farklı şekilde etkilediğini ve herkesin aynı video oyununun aynı etkiye veya faydaya sahip olduğunu genelleştirmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Örneğin, bir araştırmacılar çalışmanın oynama strateji oyunları limbik bölgeyi uyarmak ve duygudurum bozuklukları olanlara faydalı olabilir duygusal uyarılma ortaya aksiyon oyunları oynarken, hafıza görevleri iyileştirilmesi neden varsayımında.
  • Uzmanlar , çocuklarıyla video oyunları oynayan ebeveynlerin aralarındaki iletişimi daha iyi hale getirebileceğine inanıyor.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x