Canlı denemeniz başlamak üzere!
Kalan Zaman:
Tek Başına Deneme Sınavı

Tek Başına
Deneme Sınavı
Canlı Sınav Cumartesi-Çarşamba

Canlı Sınav
Cumartesi-Çarşamba
Zor Soruların Videolu Soru Çözümleri

Zor Soruların
Videolu Soru Çözümleri


Bilsem ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Açılımı, Bilim ve sanat merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar. Bilim ve sanat merkezleri; örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.

Amaç: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Genel Zihinsel; Sorulan sorulara doğru ve hızlı yanıt veren, yeni bir konu öğrenmek amacıyla sorular soran, bağlantısız fikirler arasında alışılmadık bağlantılar kuran, verilen görevleri mükemmeliyetçi bir tutum sergileyerek tamamlamada ısrarcı olan öğrencileri ifade eden alandır.

Görsel Sanatlar; Aktif, akıcı ve geniş bir hayal gücüne sahip olan, resimleri derinlik ve parçalar arasında uygun oranlar kullanarak planlayan, nesneleri ve ortamları ayrıntılarıyla algılayıp çeşitli malzemelerden değişik tasarımlar yapan, özgün tasarımlar üretebilecek potansiyele sahip olan öğrencileri ifade eden alandır.

Müzik; İşitsel ve ritmik olarak üst düzey performans gösteren, duyduğu bir ya da birden fazla sesi ve karmaşık müzik cümlelerini hatırlayıp seslendirebilen, çalgı çalma ve şarkı söyleme istekleri üst düzeyde olan ve müzikle ilgili alanlarda fark yaratan çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip olan öğrencileri ifade eden alandır.

Özel yetenekli öğrencilere kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimi zenginleştiren ve farklılaştıran bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri, 81 ilde 135 merkezde hizmet vermektedir.
Daha fazla bilgi için Y
azımızı okuyabilirsiniz.

BİLSEMc2 İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR


bilsemc2.com hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz?

bilsemc2.com sınavlarında en temel amacımız, eğlenerek öğretmektir. Gelecekte; Soruların mantığını kavraması için dikkatini vermesi gerektiğini görecek ve böylelikle de dikkatinin artığını hissedeceksiniz. Soruların mantığını çözdükçe problem çözme yeteneği gelişecek derslerine olan katkısını da gözle göreceksiniz.(Ebeveynler tarafından bana gelen geri bildirimler bu yönde) Çözdükleri sorular, hayata olan bakış açılarını değiştirecektir. Soruları çözdükçe, beyinlerindeki o sis perdesi açılacak, her şeye şüpheli gözle bakacak ve en mantıklısını bulasıya kadar araştırmacı olacaktır. bilsemc2.com soruları hayat gibidir. Hayattaki her şeyin bir düzeni ve mantığı olduğu gibi, bilsemc2 sorularının da belli bir mantığı vardır, eğer o sorunun mantığı yoksa o soru yanlıştır. :)  

Paketleri satın almadan önce sınavları deneme  imkanı var mı?

Evet var. Siteye üye olduktan sonra, Paketlerim içerisindeki ücretsiz sınavları deneyebilirsiniz.

Paketleri nasıl satın alabilirim?

Kredi kartı ile;

Siteye giriş yaptıktan sonra Paketlerim  bölümününde her sınıfa ait satın alam bağlantısı mevcuttur. Sınıfınıza ait satın alma bağlantısına tıklayarak paketinizi satın alabilirsiniz. 

Havale ile;

İsim : Ersan İçöz bilsemc2 - Bilim ve Sanat Merkezi
Banka :En Para (Qnb Finansbank)
IBAN:TR66 0011 1000 0000 0072 6703 62
Hesap numarası 72670362
Şube kodu 03663

Açıklama kısmına sınıf ve siteye kayıt olurken kullandığınız telefon numarası yazınız.


Size başka nasıl iletişim kurabilirim?
0850 304 59 20 telefon numarasından Whatsaap ile iletişim kurabilirsiniz.

Siteye nasıl kayıt olabilirim?
bilsemc2.com sitesinden  bilsemc2 kayıt bastıktan sonra, açılan pencereye istenen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra, cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu ilgili bölüme girerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. 

Doğrulama kodu nedir?
Kayıt olurken verdiğiniz cep telefon numarasını doğrulamak için gönderilen koddur. Doğrulama kodunu girmeden sitemize kayıt olamazsınız. 

Siteye nasıl giriş yapabilirim?
bilsemc2.com sitesinden GİRİŞ'e bastıktan sonra, kayıt olurken girdiğiniz cep telefon numarasını başında 0 (sıfır) olmadan girdikten sonra, yine sitemize kayıt olurken sizin tarafından oluşturulan şifreyi ilgili kutulara girerek, sitemize giriş yapabilirsiniz.

Şifremi unuttum nasıl yenileyebilirim?
Giriş penceresine telefon numaranızı yazdıktan sonra şifremi unuttum a basarak yeni şifreniz cebinize gelir. 

Site ücretsiz mi?
Siteye kayıt ücretsizdir. Site içerisinde isterseniz satın alabileceğiniz paketlerimiz bulunur.


Sitede bulunan sorular hangi katagorileri kapsamaktadır?
Sitede bulunan sorular aşağıdaki  konulara göre yapılmıştır. Bilsem sınavlarında çıkan katagorilerle eş değerdir. Bunlar;

Reasoning by Analogy - Matrices - Analoji ile Muhakeme Matris
Analoji; iki farklı şey arasındaki benzerlik veya benzerliklerden hareket edilerek birincisi için dile getirilenlerin diğeri için de söz konusu olduğunu ileri sürmektir (çıkarım).
Serial Reasoning - Matrices  - Seri Akıl yürütme Matris
Coding Cards - Kodlama Kartları
Object Assembly  - Nesne Birleştirme
Serial Order - Matrices - Seri düzen  - Matris
Picture Arrangement - Resim Düzenlemesi
Recognition  -  Tanıma
Verbal Reasoning - Sözel Muhakeme
Visual Reasoning - Görsel Muhakeme
Verbal short term memory - Sözel Kısa Süreli Bellek
Visual Perceptual Discriminiation - Görsel Algısal ayırt edicilik
Visual Sequential Procesing- Görsel Ardıl İşlemleme
Visual Similtaneous Processing - Görsel Eş zamanlı İşlemleme
Epistemological Knowledge - Epistemolojik Bilgi Epistemoloji Nedir?

Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilmemektir. Sis, her şeye harika bir güzellik katar. - Oscar Wilde
“Napolyon her zaman haklıdır” (Hayvan Çiftliği)

Tek deneme paketi neleri kapsamaktadır ?
Paket içerisinde belirtilen soru sayısında deneme sınavını yapabilir varsa pdf dökümanı indirebilir ve varsa videolu soru çözümlerini görebilirsiniz. Pakette eksik olan pdf veya videolar sonradan tamamlandığında, -varsa- paketin süresi içerisinde onları da ek ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Dönemsel paket neleri kapsamaktadır ?
Dönemsel olarak satın aldığınız paket bulunduğu bölümü / sınıfı kapsamaktadır. Dönemsel Paket satın almanız durumunda belirtilen tarihe kadar o bölümde / sınıfta şuan için bulunan ve o tarihe kadar eklenecek tüm denemelerden ek ücret ödemeden faydalanabilirsiniz. Buna hafıza, hikaye ve canlı denemeler de dahildir.   Hafıza, hikaye ve canlı denemeler yapıldıkça sayfasında ve sınıf gruplarında paylaşılacaktır.  

Whatsapp Grup için
 
1. bilsemc2.com sitesine şifrenizle ile giriş yapınız.
2. Hesabım bölümüne giriniz.

3. Sınıfınıza ait wahtsapp bağlantısına tıklayıp sohbete katıl demeniz yeterlidir.

Sonradan eklenecek olan denemeler için belli bir sayı taahhüdünde bulunulmamaktadır. Siteyi canlı ve güncel tutabilmek için, deneme eklemek şart olduğundan, yeni denemeler eklenmeye gayret edilecektir.  *Dönem Sonu: 01.04.2019


Satın aldığım paketleri  nerede  görebilirim?
Siteye giriş yaptıktan sonra , isminizin altında bulunan Paketlerim bölümüne giriş yaparak, satın aldığınız paketleri görebilirsiniz.

Satın aldığım paketlerdeki sınav kodlarını nerede görebilirim?
İsminiz altında bulunan Paketlerim sayfasında  , Kilit simgesinin yanında "Kodu Görüntüle" ye basarak, sınava ilişkin kodu görebilirsiniz. Kodlar belli aralıklarla yenilenebilir.  Her kod bir deneme sınavı içindir.
Farklı sınavlar için sitedeki sırayla verilen kodları ayrı ayrı uygulamaya girmelisiniz.


Satın aldığım paketlerdeki sınavları  hangi uygulamalarla yapabilirim?

SİTEDE BULUNAN KODLARI,Quizizz uygulamalarını telefonlarınıza indirerek veya bilgisayardan direk kodu girerek sınavlarımızı kullanabilirsiniz. 

TELEFONDA KULLANMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ UYGULAMAYI TELEFONUZA İNDİRİNİZ.
Quizizz android uygulaması içinTIKLAYINIZ
Quizizz ios uygulaması için TIKLAYINIZ

Kod girmeden sınava direk başlatabilir miyim?
Hikaye hafıza ve canlı deneme sınavları hariç , evet girebilirsiniz. Başlat a basarak direk sınavı başlatabilirsiniz.

Soruların videolu soru çözümleri var mı?
Hepsinin olmasada , paketlerim bölümünde de, bazı zor soruların videolu soru çözümlerine ulaşabilirsiniz. Zamanla yeni videolu soru çözümleri de eklenebilir.

Mantığını anlayamadığınız veya yapamadığınız soruların cevaplarına nasıl ulaşabilirim?
Mantığını anlayamadığınız veya yapamadığınız soruların cevaplarına belli saatlerde kendi sınıf grubunuzda diğer üyelerimize sorarak...


Satın aldığım paketleri  ne zamana kadar kullanabilirim?
Tek tek alınan sınav paketlerini , siteye olan kaydınızı silmediğiniz sürece ve sınav kodları yenilendikçe dönem boyunca kullanabilirsiniz.
Dönemlik alınan sınav paketlerini, ilgili paketde yazan tarihe kadar kullanabilirsiniz.

Tek  tek satın aldığım paketlerde pdf ve videonun yanına bulunan yeşil ve kırmızı işaretler ne anlama geliyor?
Tek tek satın alınan paketin altında bulunan PDF nin yanında yeşil çentik işareti o pakete ait pdf dökümanın olduğu, kırmızı çarpı işareti ise o hizmetin o paket altıda bulunmadığı/henüz yüklenmediği anlamına gelir.


Uygulama neden dili İngilizce, Türkçe'ye çevrilmiyor mu?
İngilizce evrensel bir dil olduğu için, uygulama ingilizce yapılmıştır. İlerleyen zamanlarda Türkçe'ye çevrilmesi beklenmektedir.

İlk açılan 
(Enter Game Code) penceresine siteden aldığınız kodu yazdıktan sonra, ilerleye devam anlamındaki PROCEED e basarız, sonraki alana da ismimizi girip (Enter Your Name) başlatırız (START). İngilizce olan sadece 4 kelime ,
zaten çoğuda malesef Türkçemize yerleşmiş durumda.


Diğer İngilizce kelimelerin anlamları için aşağıya bakabilirsiniz.

Points:Puan
Rank:Sıralama
İncorrect:Yanlış
Correct:Doğru
Correct answer:Doğru Cevap
Accuracy:Doğruluk (Yüzdelik oran)
Unattempted: Cevap verilmemiş
Avg. Time / Question: Soru başına ortalama cevaplama süresi
Longest Streak: En kısa zamanda verilen cevap saniyesi
Review .... Incorrect Qs:Yanlışlarını incele.
Replay: Tekrar et.


Satın aldığım paketlerdeki sınavları  aynı kodla tekrar tekrar kullanabilir miyim?
Kesinlikle kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, quizizz uygulamasına ilk girdiğiniz kullanıcı adınızın sonuna harfler veya sayılar eklemek. Örnek: İlk sınavda kullandığınız kullanıcı adınız Ersan olsun. sınava tekrar girdiğinizde, aynı kodu girdikten sonra, kullanıcı adınızı Ersan1 yaparak...

Deneme Sınavlarını kaç dakika içinde bitirilmesi gerek
Deneme sınavının içindeki her bir soru nun cevaplama süresi 30 saniyedir. Sistemizde daha erken cevap veren çok puan alır.

Deneme Sınavlarındaki soruların geliş sırası nasıl?
Sorular ve seçeneklerde her girdiğinizde farklı sırada gelmekte (Hafıza ve hikayli sınavlar hariç), bu da çocukların soruları ezberden yapmasına engel olurken, öğrencinin dikkatini tekrar soruya vermek zorunda bırakmaktadır. 

Deneme Sınavlarını, sınav bitiminde kontrol edebilir miyim?
Deneme sınavı sırasında seçenekleri işaretledikten sonra verdiğiniz cevap yanlışsa üst tarafta doğru cevabı gözükür.  Sınavı bitirdikten sonra da, ekranı aşağı doğru ittirirseniz (Telefonda veya tablette), sınav sorularını doğru/yanlış cevaplara bakabilirsiniz.

Satın aldığım paketlerdeki pdf dökümanı  tekrar tekrar indirebilir  miyim?
Aldığınız paketin - varsa - son tarihine kadar indirebilirsiniz.

Satın aldığım paketlerdeki pdf dökümanı şifre istiyor, şifresi nedir?
Şifre isteyen pencereye küçük harfle bilsemc2  yazmanız yeterlidir. Yazmadan önce , klavyenizdeki caps lock (Işığı yanmayacak)  ve numlock tuşlarını (Işığı yanacak) kontrol ediniz.

Quizizz uygulamasında, sınava ilişkin resimler gözükmemekte, bunun nedeni nedir?
Sorularda kullanılan resimler 300 px boyutunda ve kalitelidir. Resim dosyaların görülmesi için kaliteli bağlantıya sahip olmanız gerekmektedir. Bu sorun İnternet bağlantınız yavaşlığından, quizizz uygulamasının güncel olmamasından veya telefon/tablet e indirdiğiniz diğer uygulamaların engellemesinden kaynaklanmaktadır. Elektronik aletlerdeki sorunlardan doğacak teknik konularda desteğimiz bulunmamaktadır. Satın almadan önce ücretsiz sunduğumuz paketleri kullanarak , telefon/tabletinizde ilgili uygulamanın sorunsuz çalıştığını test edebilirsiniz.

Canlı deneme sınavlarının  başlangıç saati nedir?
2018-2019 Eğitim-Öğretim dönemi başladığı zaman, her Cumartesi saat 20:00.  Başlama saatinden 15 dk önce sitede bulunun. Sınav kodu sınav saatinden 5 dk sonra sitede gözükmez kapanır.

Canlı deneme sınavlarının bitiş saati kaçtır?
Başlama saatinden -açıklamada bitiş saatiş verilmediyse-1 saat sonra canlı denemeler sona erer.  Tüm sınava girenler sınavını, bir saatten önce bitirirse otomatik olarak sınav kapanır, kod işlemez hale gelir.

Canlı deneme sınavlarının  soru içeriği nedir?
Çoğunlukla sitedeki denemelerin sorularından oluşur. Soru adedi 20-30 arasında değişir.

Hikayeli deneme sınavlarında direk neden başlatamıyoruz?
Hikaye okunduktan sonra gelen sorulara cevap vermek için bu sınav kod girilerek yapılır. Hikayeli deneme sınavlarında  bulunan KODU GÖRÜNTÜLE de gözüken kodu  BAŞLAT a bastıktan sonra kod isteyen alana girmelisiniz.

Hafıza deneme sınavlarında direk neden başlatamıyoruz?
Bir önceki şekile göre cevap vermek için bu sınav kod girilerek yapılır. Hafıza deneme sınavlarında  bulunan KODU GÖRÜNTÜLE de gözüken kodu  BAŞLAT a bastıktan sonra kod isteyen alana girmelisiniz.

Sms gelmemesi için ne yapmam lazım?
Hesabınızı aşağıdaki bilgiye göre silebilir veya HESABIM sayfasında en altta yer alan
"Bildirim Ayarları" "SMS bildirimleri"nde yer alan butonu kırmızıya dönüşütürerek kapatabilirsiniz.

Hesabımı nasıl silebilirim?
Giriş yaptıktan sonra İsminizin bulunduğu yere tıkladıktan sonra Hesabımı sil > Hesabımı kalıcı olarak sil e basarak silebilirsiniz.
Unutmayın, eğer hesabınızı silerseniz aldığınız tüm paketlerde böylelikle silinmiş olacak ve tekrar satın almak zorunda kalacaksınız. Geri dönüşü olmayan bir uygulamadır. Dikkat ediniz.

Bize nasıl ulaşabilirsiniz?