Çocuklar ve Öğrenciler için kodlamanın faydaları

Çocuklar ve Öğrenciler için kodlamanın faydaları

  • Ersan İçöz
  • Üstün Yetenekli
  • 0 Yorum

Çocuklar kodlamaya girdiğinde, dijital teknolojinin nasıl çalıştığına dair  fikir ediniyorlar. Akıllı teknolojiler, video oyunları, video eğlence, web siteleri ve hatta robotlarla çevrili olan dijital teknoloji, birçok çocuğun hayatının büyük bir parçasıdır. Bu teknolojiyi yönlendiren kodlama tarafından oluşturulan yazılım veya bilgisayar programlarıdır. Biyoloji ve kimyayı öğrenmek gibi, çocukların yaşamlarının ayrılmaz bir parçasının yapı taşlarını anlamaları önemlidir. Teknolojiyi kullandıklarında gerçekleşen şeyin sihir olmadığını ve kendilerinin yararlı olabilecek programlar oluşturabildiklerini fark etmeleri gerekiyor.

Ancak modern teknolojinin örtüsünün altında ne olduğunu bilmek, çocuklar ve öğrenciler için kodlamayı öğrenmenin faydalarından sadece biridir. Diğer faydaların birçoğu, gelecekte ihtiyaç duyacakları becerileri nasıl düşüneceklerini ve geliştireceklerini öğrenmeleriyle ilgilidir.

Aşağıda, çocukların nasıl kodlayacağını ve kodlamanın çocuklar ve öğrenciler için öğrenmeleri için neden önemli olduğunu öğrenmesinin ana avantajları verilmiştir:

Çocuklar, sayısal düşünmeyi öğrenir - Çocuklar, kodu okuyup yazmayı öğrendiklerinde, bilişsel becerileri geliştirirler ve bir bilgisayara benzeyen bir yöntem, problem çözme süreci öğrenirler. Süreç, yeni ve farklı şekillerde problemi temsil etmek için soyutlamaların ve örüntü tanımalarının kullanılmasını, veriyi mantıksal olarak organize etmenin ve analiz etmeyi, problemi daha küçük parçalara ayırmayı, problemi çözmek için gerekli adımları tanımlamayı ve oluşturmayı, prosedürleri yürütmeyi, sonuçları analiz etmeyi içerir. ve sonuçların kabul edilebilir bir cevap verilip verilmediğinin belirlenmesi. Hesaplamalı düşünme, problemleri çözen bir düşünce şekli olduğu için, kodlamadan başka durumlara da uygulanabilir.
Çocuklar mantığı kullanmayı öğrenirler - Mantıksal düşünme, kodlama için gereklidir. İstenilen bir sonucu elde etmek için adım adım prosedürler formüle etmekten oluşur. İfadeleri, seçimi, yinelemeyi, koşullu ve diğer mantıksal ifadeleri ve cümleleri kullanmayı içerir.
Çocuklar problem çözmeyi öğrenirler - Kodlama, çocuklara karmaşık problemleri bileşenlere ayırmalarını öğretir. Bu problem çözme tekniği, birçok başka alana aktarılabilir. Örneğin, bilim adamları hipotez oluşturarak ve bu hipotezleri sistematik olarak tek tek test ederek problemleri çözerler. Araba mekaniği, problem parçasını izole etmek için her seferinde bir parçayı değiştirerek araba problemlerini teşhis ediyor. Kodlamada, bir programcı, akıllı hipotezler üreterek ve birisinin problemi çözdüğünü sınamak için bir kerede kodunun bir parçasını değiştirerek hataları ortaya çıkarır.
Çocuklar işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenir ve işe yarayan şeyler yaratırlar - Kodlama, çocuklara nasıl bir şey yapılacağını öğretir, şeyleri işe yaratabilmek için neden ve etkiyi kullanır, ve onlara özel amacı için uyarlar.
Çocuklar problemleri tahmin etmeyi ve bunlardan sakınmayı öğrenirler - Programlamada, çocuklar “hataların nasıl ele alınacağını”, yani ortaya çıkacak sorunları tahmin etmeyi ve hata olduğunda tüm programın çökmesini engelleyecek doğru kodları yazmayı öğrenirler.
Çocuklar yapısal düşünmeyi öğrenirler - Çocuklar, çözüme eklemek için küçük parçalar üretmeyi öğrenirler.
Çocuklar algoritmik düşünmeyi öğrenirler - Algoritmik düşünme, bir problemi çözmek veya bir görevi çözmek için açık adımları belirleme yeteneğidir. Tekrarlama, sıralama ve koşullu mantık gibi hesaplama kavramlarını içerir. Çocuklar algoritmayı her zaman, hatta bilmeden, özellikle matematik (uzun bölünme problemlerini çözme gibi) ve bilimle kullanırlar. Algoritmik düşünme, çocukların sorunları çözmelerini ve çözüm önerilerini adım adım prosedür olarak görmelerini sağlar.
Çocuklar azim öğrenir - Çocuklar yarattıkları şey çalışmıyorsa yeniden denemeyi öğrenirler. Neyin işe yaramadığını, niçin çalışmadığını ve çalışana kadar nasıl düzeltileceğini analiz etmeye mecburdurlar.
Çocuklar yaratıcılık ve eğlenceli bir şekilde çalışır, işe yarayan şeyler yaratmayı öğrenirler - Çocuklar teknolojiyi sever ve sevdikleriyle ilgili şeyleri “sihirli bir şekilde” yaratırlar ve onlara doğal bir motivasyon sağlarlar. Kodlamayı öğrenmek çocukları hayal güçlerini kullanmaya teşvik eder ve kaynakları sınırlı olduğunda doğaçlama yapar. Ayrıca, çalışan bir şey yaratabildikleri zaman, kodlama çocuklara bir başarı hissi verir ve özgüvenlerini güçlendirir.
Kodlama, çocukları gelecekte gerekli olan becerilere hazırlar - Hayatımızdaki teknolojinin devam eden yaygınlığı ve önemi, kodlama becerilerine sahip bir çok işçiyi gerektirecektir. Yazma programlarının geleceğe iyi ödeme yapmaya devam etmesi bekleniyor. Bilgisayar kullanımını gerektiren programlama olmayan birçok iş bile, biraz kodlama bilgisi gerektirir. Ayrıca, kodlamayı öğrenirken, çocuklar ayrıca eleştirel düşünme, iletişim, işbirliği ve yaratıcılık gibi diğer önemli gelecek becerileri de öğrenirler.
Kodlama, matematiği eylemde gösterir - Kodlama, çocukların matematik uygulamalarını ve neden bu kadar önemli olduğunu gösterir. Kodlama ifadeleri genellikle programın ilerlemesi için çözülmesi gereken matematik ifadeleri içerir.
Kodlama çocuğunuzu ömür boyu sürecek tutkusunu keşfedebilir ve gelecekteki kariyerine karar vermesine yardımcı olabilir - Bilgisayar programlama, yapay zeka gelişimi, makine öğrenimi ile önümüzdeki birkaç on yıl içinde en hızlı büyüyen ve en heyecan verici bir meslek olabilir veri madenciliği ve robotik. Kodlamaya maruz kalan çocuklar, ona olan sevgiyi ve hatta tutkuyu geliştirebilir ve hayatta ne yapmak istediğini keşfedebilirler.
Son derece yaratıcı ve girişimci kodlayıcılar için, kodlama çok para kazanabilir. - Genç kodlayıcıların, genç yaşlarda zengin olmalarını sağlayan yazılım, uygulama, oyun ve web siteleri oluşturmak için hayal güçlerini kullanan birkaç hikayesi vardır. Hikayeler milyoner olan genç uygulama geliştiricileri hakkında bolca yer alıyor. Flappy Bird'ü yaratan genç bir Vietnamlı oyun geliştiricisi, ayrılmadan önce günde 50.000 dolar kazanıyordu. Kodlama ve web oluşturma becerilerini çevrimiçi sunan bir çok genç, üniversite için yeterince para biriktirebiliyor.

Kodlamayı başlatmak için en iyi yaş nedir?

Pek çok iyi programcı, 5 veya 6 yaşlarına kadar kodlamaya başladıklarını iddia ederler. Fakat en iyi cevap, çocuğun kendi oyununu yaratabileceğini düşündüğü zaman, ya da bir oyun çocuğu kendi oyununu yaratabileceğini düşündüğü zaman ya da yararlı olacak veya arkadaşlarını eğlendirecek bir program yaratabilir.

Bir çocuk, gençken en iyi dilleri öğrenir ve programlama sözdizimini öğrenmek yeni bir dil öğrenmeye benzer. Ne kadar erken başlarsa, nasıl düşündüğünü şekillendirecek ve sayısal düşünmeyi ikinci doğası haline getirecektir.

7 veya 8'de, çoğu çocuk kodlama için gerekli olan yeterince gelişmiş mantıksal ve eleştirel düşünme becerilerine sahiptir.

10 yaşından küçük çocuklar, profesyonel kaliteye ulaşan programlar üretebilirler.

Paylaş:

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x