Çocuklara Kodu Öğretme: Ebeveyninin Kapsamlı Kılavuzu

Çocuklara Kodu Öğretme: Ebeveyninin Kapsamlı Kılavuzu

  • Ersan İçöz
  • Üstün Yetenekli
  • 0 Yorum

Ebeveynler ve öğretmenler, çocuklar ve öğrenciler için kodlamanın veya programlamanın birçok yararının farkındadır. Diğer yararların yanı sıra, çocuklar sayısal düşünme, problem çözmeyi öğrenir ve onları sahnelerin ardındaki bilgisayar programlarıyla artan teknolojiye bağımlı bir dünyada ihtiyaç duyulan becerilere hazırlar.

Çocuklar için kodlamanın yorucu ve zor olması gerekmez. Kodlamayı eğlenceli ve oyun oynamaya ilgi çekici hale getirmenin birkaç yolu vardır. İşe yarayacak yeni bir şey yaratmak heyecan vericidir ve çocuklara başarı duygusu verir.

7 yaşından küçük çocuklar, nasıl programlanacağını ve programlamanın nasıl çalışacağını, oyunları, uygulamaları, kodlamayı, sınıfları ve önyükleme kamplarını öğreten etkileşimli web sitelerini kullanarak çocuklara yönelik dersleri öğrenmeye başlayabilir. Küçük çocuklar bile kodlamayı öğretmek için stratejik olarak tasarlanmış eğitici oyuncaklar ve tahta oyunları ile oynamaktan kodlama ilkelerini öğrenebilirler. Gerçekten de, ilgi çekici eğitim kaynakları sıkıntısı yoktur.

Tek soru en iyi başlangıç noktası neresidir?

Cevap çocuğun yaşına, yeteneğine ve ilgisine bağlı olacaktır.

Programlamayı Öğrenen Çocuklar İçin En İyi Yol

Daha küçük çocuklar, 7-11 yaşları arasında, programlamanın ilkelerini, blok programlamayı öğrenerek öğrenmeye başlayabilirler. Blok programlama görsel bir arayüze sahiptir ve sırayla yürütülecek talimat bloklarını sürükleyip bırakmayı içerir. Dizi oluşturma, koşullu ifadeler, döngüler, işlevler ve hata ayıklama gibi mantıksal bir düşünme temeli oluşturmanın harika bir yoludur. Çocuklar bilgisayar dilinin sözdizimini öğrenmeden bilgisayara program veya talimatlar hazırlayabilirler.

11 yaşından büyük çocuklar veya programa yoğun ilgi gösteren daha küçük çocuklar, daha güncel metin tabanlı programlamayı öğrenebilirler, burada gerçek bilgisayar dilinde gerçek kod veya metinle bilgisayar talimatları oluştururlar. 

Her çocuk farklı olsa da unutmayın. Bazı çocuklar kavramları öğrenmek için daha fazla zaman alırken, diğer yandan, genç yaşta bile öğrenme yoluyla doğuştan gelen düşünme esintisine doğal olarak eğilimlidirler.

Çocuklar, ebeveynlerin yardımını almadan mevcut kaynakların çoğunu kullanabilmelerine rağmen, önemli olan şey, bu kaynakların eğlenceli faktörünü yeneceğinden, programlamayı öğrenmek için çocuklara baskı yapmak değil, programlamanın bir angarya haline gelmesidir.

Çocuğunuza nasıl kod yazılacağını öğreten en iyi kaynaklar:

Blok Programlamadan Öğrenin - 7'den 11'e (veya daha genç) Çocuklar için web siteleri
Scratch

7+ yaşlarındaki çocuklar için Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen Scratch, çocukların bilgisayar programlarının yapısını simüle eden blokları sürükleyip bıraktıkları basit bir görsel programlama dilidir. Program daha sonra bir tuşa basarak çalışır. Yeni başlayanlar için öğrenmek kolaydır. Çocukların bilgisayar dilini öğrenmeleri veya metin girişleri ile program yapmaları gerekmez. Çocuklar için ilgi çekici ve eğlenceli olan şey, renkli çizgi film karakterlerinin program tarafından animasyon, çeşitli görüntü ve seslerle tamamlanacak şekilde kontrol edilmesidir. Scratch ile çocuklar oyunlar ve hikayeler oluşturabilirler. Not: Deneyimi çocuklar için daha eğlenceli hale getirmek için, bunu “The Super Scratch Programming Adventure” ile birleştirebilirsiniz.
                                                                                                                                                                                                                                                           Alice

Alice, çocukları programlamaya tanıtmak için mükemmel bir araçtır. Scratch'e benzer şekilde, Alice ayrıca çocukların bir program oluşturmak için sürükleyip bırakabilecekleri talimat bloklarını kullanır. Çocuklara, kod üzerinde fazla ağırlaşmadan nesne yönelimli programlama kavramlarını etkili bir şekilde öğretir. Aradaki fark, çocukların web üzerinde paylaşabilecekleri animasyonlar, öyküler ve oyunlar oluşturmak için 3B grafikleri kullanabilmeleridir. Çocuğunuz 3D ortamı daha çekici buluyorsa, Alice kodlamaya girişinden daha iyi bir seçenektir.

Tynker 
Tynker, Scratch ve Alice'e benzer. Bu çocuklar, eğlenceli animasyonlar oluşturmak için görsel kod bloklarıyla görsel olarak çalışır ve bir oyun paketi oynarlar. Tynker'ın çocuğu kurslar boyunca yönlendirdiği diğer iki siteden farklıdır. Bununla birlikte, ticari bir üründür ve bu kursları satmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Tynker sadece web tabanlı değil, aynı zamanda tabletler ve akıllı telefonlar ile kullanılabilir.

Blockly  Bu başka bir görsel blok tabanlı programlama aracıdır, ancak görsel bir editörden daha fazlasıdır ve 10 yaş ve üstü büyük çocuklar için en iyi şekilde çalışacaktır. Çocuklar blokları kullanarak programlar oluşturduklarında, sağ panelde - Javascript, Python ve PHP dahil - kendi tercih ettikleri programlama diline çevrildiğini göreceklerdir. Bu, çocuklara blokların gerçek programlama sözdizimine nasıl çevrildiğini gösterdiği için, blok programlamasından metin programlamaya geçişte harika bir geçiş.

GameSalad (Mac OS, Windows) - Android, iOS ve web için oyunlar oluşturmak isteyen çocuklar için GameSalad, çevrimiçi destek yardımı ile programlama konseptleri, oyun tasarımı ve dijital medya oluşturmayı öğretmek için görsel bir editör kullanan ücretli bir platformdur. .

Paylaş:

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x