Nasıl Üstün Yetenekli Bir Çocuk Yetiştirilir?

Nasıl Üstün Yetenekli Bir Çocuk Yetiştirilir?

  • Ersan İçöz
  • Üstün Yetenekli
  • 0 Yorum

Üstün yetenekli çocuğunuzu başarıyla büyütmenin iki yönü vardır. Birincisi, çocuğunuzun yeteneğini geliştirdiğinizden ve onun potansiyelini en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmaktır. Diğeri ise yetenekli çocuğunuza çok fazla baskı yapmadığınızdan ya da onu yetiştirmek için çok fazla baskı yapmadığınızdan emin olun, ki bu sizin ve çocuğunuz için duygusal sorunlara neden olabilir.


Çocuğunuzun Yeteneğini Geliştirme

Üstün yetenekli çocukların ebeveynlerini gözlemledikten sonra, araştırmacılar çocuğunuzun üstün yetenekliliğinin nasıl etkili bir şekilde geliştirileceği konusunda şu görüşlere ulaştılar:

Çocuğunuzun yeteneklerini geliştirmekle ilgilenin -Çocuğunuzun egzersiz ve uygulamalarını izleyin ya da çocuğunuzun akademisyenler konusunda yetenekli olup olmadığına bakın, ödevini kontrol edin. Onunla yetenekli olduğu alandaki eşsiz deneyim ve bilginizi sevgi dolu bir şekilde paylaşın. Onun uygulamasına da katılabilirsiniz. Çalışırken piyanoda yanına oturun, övün veya nazikçe düzeltin ya da gerekirse tavsiye verin. Üstün yetenekli çocuğunuzun çabaları için motivasyon ve cesaretlendirme olarak konuşmalar yapın.

Çok çalışmanın önemini vurgulayın ve elinden gelenin en iyisini yapın - En iyi yetenek bile, ancak çok çalışarak çiçek açabilir. Çocuğunuza, dışarı çıkıp oyun oynamadan önce yapılması gereken iş ya da uygulama olduğunu söyleyin. Çocuğunuza yeteneğini pratiği için zaman harcayarak, alana olan sevgisine hitap edin ve ona en iyi olabileceği için ödüllerini hatırlatın. Çocuğunuza en uygun düzeyde meydan okuyun, ancak özellikle ondan beklentiniz gerçekçi değilse, çok fazla baskı yapmayın.
Çocuğunuzun zamanını verimli kullandığından emin olun
Çocuğunuza zenginleştirilmiş bir ortam sağlayın - Buna, çocuğunuzun yeteneğini geliştirmek için iyi bir öğretmen bulmak ve öğretmenin iyi bir iş çıkardığından emin olmak da dahildir. Parasını alabileceğiniz ya da ücretsiz ya da düşük öğrenim alabileceğiniz iyi bir okul bulabileceğiniz en iyi okula koyun. Çocuğunuzun alanı hakkında daha fazla bilgi edinmesi ve alandaki daha ileri düzeydeki kişilerin performansını izlemesi için yarışmalara katılmak veya konserlere katılmak için aileyi kullanın.
Üstün yetenekli çocuğunuzu hızlandırılmış derslere götürme konusunda kendinizi kötü hissetmeyin- Birçok eğitimci ve veli ivme kazanmasının çocuğunuzun sosyal olarak zarar vereceğine ve bazı önemli çocukluk deneyimlerinden mahrum kalacağına inanmasına rağmen, eğitim araştırmacıları genel olarak hızlanmanın yetenekli çocukların büyük çoğunluğunun sosyal olarak fayda sağladığına katılıyor.
Çocuğunuzu, kendi alanında ilgisini çeken ve motive eden kaynaklara yönel - Dergilerine abone ol, alanıyla ilgili kitap, video veya yazılım satın al.
Ona pratik yapabileceği bir yer verin - Çocuğunuzun çalışabileceği yer ve mahremiyete sahip olabileceği bir bodrum katı ya da çatı katı gibi evin bir alanını dönüştürün.
Çocuğunuzun ilerlemesini yargılamayı ve güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmeyi öğrenin - Tüm toplantılarına, turnuvalarına veya resitallerine katılın, böylece gelişimini ölçebilirsiniz.
Başarılı bir iş için ödüller verin ve övünün - Aile odanızı çocuğunuzun kazandığı kurdeleler ve ödüller ile süsleyin ya da not defterini başarılarının gazete kupürleriyle doldurun. Sevinçleri vurgulayın ve kazanmanın gururunu ve elinden gelenin en iyisini yapmanın mutluluğunu yaşayın.
Ona hedefler koymanın ve onlara ulaşmak için en iyisini yapmanın ve önceliklerini ortaya koymanın değerlerini öğretin - Ona bir kerede yalnızca bir şeyde iyi olabileceğini söyle. Bir görev tanımlamak ve buna bağlı kalmak, üstün olmanın bir yoludur.

Üstün Yetenekli Çocuğa Sahip Olmanın ve Üstün Zekalı Olmanın Baskılarını Önlemek

Yeteneği ne olursa olsun çocuğunuzu sevin - çocuğunuzun yeteneklerine çok fazla dikkat veriyor olabilirsiniz ve onun yetenekli olduğu için sevildiğini düşünebilir. Bu, beklentilerinizi yerine getirmediği takdirde sevginizi kaybedeceği konusunda kendinden emin ve güvensiz hissetmesine neden olabilir. Çocuğunuza, yeteneği ne olursa olsun, onun ne olduğunu sevdiğinizi gösterin. Bu aşk ona duygusal bir güvence verecektir.
Çocuğunuzu başka öğrenme deneyimleri  sunun - Çocuğunuzun yeteneğini geliştirirken, onun yeteneğine odaklanmasına izin vermeyin, ama onu diğer keşifler ve öğrenmelerle de tanıştırın.  Örneğin atletizmde iyi olsa bile, ona sanatı da görmesini sağlayın. Ayrıca, ilgisiz görünen alanlardan öğrenmek fikrini uyarabilir ve yeteneğini artırabilir. Bu şekilde çocukluğundan zevk alır.
Çocuğunuzun hayattan zevk almasına izin verin - Onu fazla yapmamasına ya da birçok konuda mükemmelleşmesine izin vermeyin. Unutmayın ki o sadece bir çocuk ve duygusal yönden sağlıklı olabilmesi için arkadaşlık kurmalı ve oyun oynamalı ki çocukluktan zevk alsın. Çocuğunuzdan gerçekçi bir beklentiniz olsun ve onu fazla zorlamayın. Ayrıca, çocuğunuzun normal ve çeşitli bir sosyal yaşam yaratmasına yardımcı olun.
Mükemmeliyetçi olan stresli çocuğunuza yardım edin-Üstün yetenekli bir çocuk mükemmeliyetçi olma eğilimindedir ve başarısız olursa kendisi ile hayal kırıklığına uğrar. Mükemmelliğe ulaşmadığı takdirde yetersizlik hissini eklemeyin. Aksine, kendisini iyi hissetmiyorsa, onu teselli etmek için her zaman hazır olun. Her zaman ona değerinin yalnızca performansıyla ölçülmediğinden emin olun. Ayrıca, çocuğunuza hata yapmanın ve başarısız olmanın yaşamın bir parçası olduğunu ve bir dahaki sefere daha iyi olmakla iyi olabileceğini öğretin.
Çocuğunuzun ruhsal hayatını gözden kaçırmayın-Çocuğunuzu yalnızca yetenekleriyle görmeyin. Ayrıca beslenmesi gereken duygusal bir hayatı var.
Çocuğunuzla övünerek fazla gurur duymayın - Bu, çocuğunuzun kimliğinin gelişmesine ve iyiliğine zarar verebilir. Eğer övünmek zorunda kalırsanız, birkaç yakın arkadaşınızla veya ailenizle sınırlandırın.
Çocuğunuzla iletişim kurun - Çocuğunuzun kendisi hakkında anlaması gereken birçok şey var. Çocuğunuzun kendine özgü olduğunu anlamasına yardımcı olun - aynı yaştaki diğer çocuklardan farklı olduğunu düşündüğünde-. Uyum sağlamasına ve normal bir yaşam sürmesine yardımcı olun. Örneğin, farklı olduğu için kendisini dışarıdan biri gibi hissetmemesi gerektiğini anlamasını sağlayın. Yetişkin benzeri bir muhakeme gücüne sahip olmasına rağmen, ona bir yetişkin gibi davranmayın, çünkü onun gibi davranacak yaşam deneyimi onda yoktur. Ayrıca, yetenekli çocuklar duygusal olarak yoğun olma eğilimindedir. Ona sabırla, uygun bir şekilde ve anlayışlı şekilde tepki verin. Çocuğunuzla konuşun, böylece çocuğunuzun okul, arkadaşlar, aile hayatı hakkında neler hissettiğini öğrenirsiniz ve sorun yaşarsa ona yardım edersiniz.
Çocuğunuzla fazla özdeşleştirmeyin - Üstün yetenekli çocuklar, üstün yeteneklerini ebeveynlerinden miras alırlar. Bazen, ebeveynler yetenekli oldukları için kötü çocukluk deneyimleri yaşarlar. Sahip olduğunuz yeteneğin farkında olun. Geçmiş deneyimlerinize ve çözülmemiş his ve sorunlarınıza çocuğunuzun durumunu etkilememesine dikkat edin. Örneğin, eğer aileniz piyanist yeteneğinizi desteklemiyorsa, çocuğunuzu piyanoya hakim olmak için çok zorlayarak diğer uç noktaya gitmeyin. Çocuğunuzun sizden ayrı farklı yetenekleri vardır.
Çocuğunuzun tadını çıkarın - Üstün yetenekli çocuğunuz hala bir çocuktur ve yeteneğinden bağımsız olarak bir neşe ve mutluluk kaynağı olmalıdır. Geleceğe çok fazla odaklanmayın (koleje nasıl gitmesi gerektiği, hangi programları girmesi gerektiği vs.), ancak “burada ve şimdi” ilişkinizi takdir edin. Çocukluğu sadece bir kez olur; Çok hızlı geçmesine izin verme.
Üstün yetenekli çocuğunuz için mükemmel bir ebeveyn olmaya çalışmayın - Üstün yetenekli çocukların yetiştirilmesi zordur, onları büyütmenin mükemmel yolunu bilmemek normaldir. Yeterince iyi olmak istemeniz normaldir, tamam ama mükemmel Ebeveynliğe aşırı odaklanmanıza gerek yoktur, çünkü bu hem sizin hem de çocuğunuzda endişe yaratır.
Üstün yetenekli çocuğunuzu yetiştirmede sizi destekleyebilecek kişileri veya toplulukları bulun.  Ve şu an onlardan birinde bu yazıyı okuyorsunuz bilsemc2.com.  Bu zihinsel sağlığınız ve iyiliğiniz için çok önemli olabilir.  

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x