Özel Yetenekli Çocukların Özellikleri

Özel Yetenekli Çocukların Özellikleri

  • Ersan İçöz
  • Üstün Yetenekli
  • 0 Yorum

Erken gelişim özellikleri şu şekildedir; bu tip çocuklar genelde boy ve kilo olarak yaşıtlarından daha iridirler. Yaşıtlarından daha erken konuşurlar ve kelime hazineleri daha geniştir. Birçok olayın nedenini anlamak için çok soru sorarlar (Ömeroğlu, 2004, s. 277).

Genel özellikleri ise; merak, soru sorma, geniş ilgi alanı, yoğunlaşabilme, yüksek enerji düzeyi, güçlü bellek, hızlı öğrenebilme, geniş bilgi tabanı, gözlem gücü, analiz gücü, akıl yürütebilme, problem çözebilme, soyut düşünebilme, akademik başarı, kitap okumaya düşkünlük, geniş hayal ve imgelem gücü, gelişmiş mizah duygusu (Akarsu, 2004, s. 136).

İlkokul çağındaki yetenekli çocukların özellikleri ve nitelikleri şu şekildedir; okula ilk geldiklerinde, çoğunlukla diğer çocuklarla hiçbir şekilde işbirliği yapmadıkları ve yetişkinlerle birlikte olmayı istedikleri gözlemlenir. Günlük işleri yapmaktan veya kendi zekâlarının altında olduğunu hissettikleri problemleri çözmekten sıkılırlar. Beceri olgunluğu, duygu derinliği ve yaşının çok üstünde bir düşünce silsilesi gösterirler. Yaratmak ve keşfetmek konusunda özel kabiliyetleri vardır (Stuart ve Beste, 2008, s. 14).

Üstün yeteneklilerin özellikleri konusunda dikkat edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir (Dağlıoğlu, 2014, s. 59):

  •  Tüm özellikler üstün yetenekli çocukların hepsinde görünmeyebilir ya da aynı düzeyde olmayabilir.
  •  Çocukların bu özellikleri sergilemesi farklı dönemlerde olabilir. Bu özellikler çok erken veya daha geç ortaya çıkabilir.
  •  Bu özellikler üstün yetenekli çocukların büyük bir kısmında görünmektedir.
  •  Çocukların ilgi ve başarı alanları ile ilgili olduğunda bu özellikler sadece ipucu olabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.
loader
Şu an canlı yayın yok

Kullanıcı Listesi

x